NAJNIŻSZA CENA za 28 dni terapii
stacjonarnej / zamkniętej
11900zł
Wilkanowo, powiat Zielona Góra, woj. lubuskie
Cierpisz z powodu dopalaczy i potrzebujesz pomocy? Ktoś z Twoich bliskich choruje i chcesz wiedzieć, jak pomóc osobie dotkniętej przez nałóg? Prywatny Ośrodek Psychoterapii Siedem Uczuć pomaga osobom tonącym w uzależnieniach odbić się od dna i cieszyć się trzeźwym życiem. Gwarantujemy też wsparcie dla bliskich, osoby dotkniętej przez problem z dopalaczami.
Pamiętaj! Uzależnienie Cię nie definiuje!
Za każdym uzależnieniem stoi jakaś historia, historia człowieka, który żył jak każdy inny człowiek. Doświadczał, czuł, kochał, zdobywał, aż w końcu coś się popsuło, czegoś zabrakło, czegoś było za dużo lub za mało, chciało się za bardzo, albo za mocno. Wtedy ów człowiek się potknął i przewrócił. Potknięcia nas nie definiują, to tylko potknięcia, zawsze możemy wstać i iść dalej. Trzeba tylko jasno określić cel. Potykając się można zajść daleko nie wolno tylko upaść i się nie podnosić.
Zażywanie dopalaczy kiedy zdecydować się na pomoc ośrodka?
Wiele osób biorących i nadużywających dopalacze, ma tendencję do zaprzeczania problemowi i przyznaje się do uzależnienia dopiero wtedy, gdy dopalacze i inne środki psychoaktywne jawnie niszczą ich zdrowie, psychikę i relacje. Aby móc zburzyć iluzję osoby uzależnionej od dopalaczy o jej kontroli nad sytuacją, warto porównać schematy zachowania i obiektywnie spojrzeć na objawy uzależnienia od dopalaczy.
Czym jest uzależnienie od dopalaczy i jakie są jego objawy?
Nałóg zażywania substancji psychoaktywnych w ogromnym stopniu wpływa na funkcjonowanie mózgu. W pierwszych etapach pobudzają układ nagrody, co sprawia, że w wyniku zażycia substancji osoba uzależniona odczuwa ulgę, spokój i euforię. Na początku uzależnienie charakteryzuje się silną, kompulsywną potrzebą sięgnięcia po określoną substancję, aby doświadczyć „przyjemnych” skutków jej działania, z kolei w bardziej zaawansowanym stadium ważnym powodem jest również chęć uniknięcia objawów zespołu abstynencyjnego.
Objawy uzależnienia od dopalaczy mogą być różnorodne i zależą od rodzaju zażywanej substancji oraz stopnia uzależnienia. Do najczęstszych dolegliwości należą:
- silne pragnienie lub przymus zażycia,
- trudności w kontrolowaniu zachowań związanych z zażywaniem substancji,
- zaniedbywanie swoich obowiązków lub zainteresowań na rzecz dopalaczy,
- podporządkowanie swojego życia chęci zdobycia i zażycia dopalaczy,
- kontynuowanie zażywania substancji mimo świadomości szkodliwych konsekwencji zawodowych, zdrowotnych lub społecznych.
Uzależnienie od dopalaczy wpływa negatywnie na każdy aspekt życia chorego, prowadząc do problemów w życiu osobistym, zawodowym i społecznym. Ponadto osłabia organizm i wywołuje inne poważne choroby, przede wszystkim nieodwracalnie uszkadzając mózg. Dlatego wczesne wykrycie i leczenie uzależnienia od dopalaczy wiąże się z większą szansą na powrót do codziennego zdrowego funkcjonowania.
Jakie są fazy uzależnienia od dopalaczy?
Jeśli chodzi o skuteczne leczenie, warto pamiętać, że uzależnienie rozwija się w kilku fazach, co utrudnia jego rozpoznanie na wczesnych etapach rozwoju. Pierwszym krokiem jest sięgnięcie po używkę w ramach ciekawości lub chęci wypróbowania jej działania. Następnie pojawia się faza eksperymentalna, czyli czas próbowania różnych substancji. Warto pamiętać, że uzależnienie może wystąpić już po pierwszym, „eksperymentalnym” zażyciu. Wówczas pojawia się niemożność odmówienia sobie kolejnej dawki, często występują również stany lękowe i depresyjne, które jeszcze bardziej wzmagają chęć sięgnięcia po dopalacze.
Ze względu na stopniowy rozwój choroby rozpoznanie nałogu może być trudne, ale pewne oznaki, takie jak nagłe zmiany w zachowaniu, problemy finansowe, zaniedbywanie obowiązków czy izolacja społeczna, mogą wskazywać na problem uzależnienia. Z powodu silnych objawów abstynencyjnych podczas wychodzenia z nałogu duże znaczenie ma wsparcie specjalistów i korzystanie z grup wsparcia.
Na czym polega leczenie uzależnienia od dopalaczy?
Wychodzenie z uzależnienia to złożony proces, który wymaga wielowymiarowego podejścia. Leczenie uzależnienia najczęściej obejmuje zarówno wsparcie medyczne, jak i psychoterapeutyczne. Zazwyczaj składa się z następujących etapów:
- detoksykacja, czyli oczyszczenie organizmu z toksyn i przezwyciężenie fizycznego uzależnienia (bycie „czystym” nie oznacza jeszcze sukcesu leczenia),
- wzięcie udziału w psychoterapii, czyli skupiającej się na wypracowywaniu nowych, zdrowych mechanizmów zachowań w przypadku stresujących, trudnych sytuacji, które najczęściej powodują chęć sięgnięcia po używki,
- reintegracja społeczna, odbudowywanie relacji z bliskimi osobami i uczestniczenie w grupach wsparcia.
Psychoterapia uzależnienia od dopalaczy to proces, z którego może skorzystać każda osoba zmagająca się z uzależnieniem. Bardzo ważna jest motywacja do wyjścia z nałogu i gotowość na zmiany. Głównym celem psychoterapii jest nie tylko abstynencja od dopalaczy, ale także poprawa ogólnego funkcjonowania w życiu codziennym, a także odbudowa relacji rodzinnych i wsparcie w powrocie do pracy czy nauki. Duże znaczenie ma również edukacja na temat uzależnienia i jego mechanizmów. Wówczas leczenie osób zmagających się z nałogiem, polega również na umiejętności radzenia sobie ze stresem w zdrowy, bezpieczny sposób.
Leczenie uzależnienia od dopalaczy oparte o psychoterapię w nurcie psychodynamicznym i poznawczo – behawioralnym
Cel psychoterapii uzależnień to przywrócenie pacjentom kontroli nad własnym życiem, pomoc w zaakceptowaniu przeszłości i otwarcie się na przyszłość.
Nikt świadomie nie oddaje się we władanie nałogu. Zwykle stoją za tym złożone, osobiste powody, które wpychają ludzi nałóg. Na problem uzależnień patrzymy całościowo traktując terapię, jako element składowy całego procesu. Naszym celem jest nie tylko przywrócenie pacjenta do życia w trzeźwości, ale również znalezienie podłoża problemu. Preferujemy podejście wielowymiarowe i pielęgnacyjne, z naciskiem na edukację i wsparcie konieczne by ruszyć do przodu. Jesteśmy tutaj po to, aby pomóc pacjentom przerwać zły moment i zacząć od nowa.
Psychoterapia uzależnienia od dopalaczy w Ośrodku Siedem Uczuć ukierunkowane jest na zwiększanie perspektyw, poszerzanie horyzontów oraz odnajdywanie nowych możliwości i nie polega na bezrefleksyjnym wprowadzaniu frustrujących zakazów i ograniczeń. Dzięki terapii przekonasz się, że możliwa jest szczera i uczciwa chęć życia zupełnie inaczej niż do tej pory, bez żadnego poczucia straty! Zmiany, które wprowadzisz szybko pokażą Ci, że trzeźwość to szanse i możliwości, a nie ograniczenia. Wraz z psychoterapeutami Ośrodka Siedem Uczuć wypracujesz swój indywidualny plan działania, niezawodną instrukcję obsługi Twojego nowego, lepszego życia. Plan przygotujemy razem, ale jego realizacja jest już w Twoich rękach!
Proces wychodzenia z uzależnienia od dopalaczy wymaga zaangażowania, cierpliwości i wsparcia. Ważny jest również regularny kontakt z najbliższymi lub próba naprawienia osłabionych relacji. Najważniejszym celem psychoterapii jest nie tylko zaprzestanie brania, ale również lepsze poznanie swoich emocji i mechanizmów zachowań, szczególnie w stresujących sytuacjach, co w przyszłości może poprawić jakość codziennego życia. Ważne, aby osoba uzależniona była gotowa do podjęcia leczenia i konsekwentnie dążyła do trzeźwości.
Problem
zaczyna Cię przerastać?
z jakim problemem
Się mierzysz?










Efektem skutecznej psychoterapii jest trwała przemiana, dzięki której najpierw pomyślisz czego chcesz, a nie czego nie możesz. Odpowiednio kierując swoim życiem odkryjesz swoje potrzeby i na nich skupisz swoją uwagę. Sprawimy że odkryjesz swoje pasje i aktywujesz nowe pokłady energii, dzięki którym zaczniesz realizować się na wielu płaszczyznach. Odzyskasz radość płynacą z kultywowania swoich pasji. Zrozumiesz, że życie BEZ jest piękniejsze niż Tobie się wydaje!